LG Whisen Rhythmic All Stars

lgwhisen

Big stars of RG will be there performing amazing shows: Yeon Jae Son (KOR), Anna Rizatdinova (UKR), Alina Maksymenko (UKR), Russian National Group, Melitina Staniouta (BLR) and Liubov Cherkashyna (BLR), with the help of Ukrainian choreographer and singer Ireesha.

Where will it be?

It will be in Seoul, (South Korea), at “Goyang Gymnasium”

When will it be?

It will be on Saturday 15th of June and 16th of June, at 5:00 pm (17:00) local time.

Where could I buy tickets?

http://item.gmarket.co.kr/detailview/itemTicket.asp?goodscode=359204109

Official Webpage

http://rhythmicallstars.com/

Videos from last year

Happy Caravan and Asian Games Tashkent 2013

 

Schedule:

 

Wednesday, 05. June 2013
11.15 – 12:00 – Happy Caravan – Juniors Hoop + Ball
12:00 – 12:15 – Happy Caravan – Juniorgroups 5 Hoops
15:15 – 16:00 – Asian Championships – Seniors Hoop + Ball
16:00 – 16:20 – Asian Championships – Seniorgroups 10 Clubs

Thursday, 06. June 2013
11.00 – 11:45 – Happy Caravan – Juniors Clubs + Ribbon
11:45 – 12:00 – Happy Caravan – Juniorgroups 10 Clubs
12:00 – 12:30 – Medal Ceremony Junior + Juniorgroups
15:15 – 16:00 – Asian Championships – Senior Clubs + Ribbon
16:00 – 16:20 – Asian Championships – Seniorgroups 3 Ball + 2 Ribbon
16:20 – 17:10 – Medal Ceremony All Around Seniors + Seniorgroups

Friday, 07. June 2013
11.00 – 11:40 – Happy Caravan – Junior Finals Hoop + Ball
11:40 – 11:55 – Happy Caravan – Juniorgroups Finals 5 Hoops
12:00 – 12:30 – Medal Ceremony Junior + Juniorgroups
15:00 – 16:30 – Asian Championships – Seniors Final All Around Hoop + Ball
16:40 – 18:10 – Asian Championships – Seniors Final All Around Clubs + Ribbon
18:10 – 18:30 – Asian Championships –
17.10 – 17:30 – Medal Ceremony Seniorgroups

Saturday, 18. May 2013
11.00 – 15:40 – Senior Group B All Around (4 Apparatus)
16.30 – 21:00 – Senior Group A All Around (4 Apparatus)
21.10 – 21:30 – Medal Ceremony Senior All Around

 

Livestream

http://www.livestream.com/rhythmicgym

EC Vienna 2013: Schedule

links-motiv1k

European Union of Gymnastics has awarded the implementation of the Euro 2013 championships in rhythmic gymnastics at the Austrian Gymnastics Federation. Vienna is the most populous city in Austria and it is the seventh largest city in the European Union.

The selection of handsets is set in two-year intervals from the International Gymnastics composite. Five appliances stand for the individual and for the group competition for selection.

At the European Championship in Vienna 2013 the group routines will be staged for the junior category.
Each group of five athletes will show its performance with five hoops twice during the qualifying. The top eight groups will then compete in the finals.

Within the senior individual category the athletes will compete in the team contest where up to three athletes per
team show eight free programmes in total. The eight best gymnasts for each apparatus out of the team
contest will then compete in the finals.
Furthermore the three best performances of each gymnast out of the team contest are summed up and
the top 20 athletes of this assessment will be qualified for the individual team apparatus competition at
the European Championships 2014.

Schedule

Tuesday, 28th of May

Arrival of Delegations
Wednesday, 29 of May

08:00 Training, Hall D
19:00 Orientation session

Thursday, 30th of May

07:30 Training, Hall D
09:00 Judges Information meeting
12:15 Briefing SWISS
Friday, 31. May 10:00

Junior Group Competition (1st Presentation)
H all D
14:00 Senior Competition I, Group C (Hoop, Ball)
H all D
16:45 Senior Competition I, Group B (Hoop, Ball)
H all D
19:15 Opening Ceremony Hall D
20:00 Senior Competition I, Group A (Hoop, Ball)
H all D

Saturday, 1st of June

10:00 Junior Group Competition (2nd Presentation Hall D)
12:15 Award Ceremony: Junior Groups All Around, Hall D
14:00 Senior Competition I, Group B (Clubs, Ribbon) Hall D
16:45 Senior Competition I, Group C (Clubs, Ribbon) Hall D
19:30 Senior Competition I, Group A (Clubs, Ribbon) Hall D
21:45 Award Ceremony: Senior Team Competition, Hall D
Sunday, 2nd of  June

11:00 Junior Group Apparatus Final
11:55 Award Ceremony
15:00 Senior Individual Apparatus Final,
(Hoop, Ball), Hall D
15:55 Award Ceremony Senior Individuals
(Hoop, Ball), Hall D
16:05 Senior Individual Apparatus Final (Clubs, Ribbon)
17:00 Award Ceremony Senior Individuals
(Clubs, Ribbon), Hall D
17:15 Gala + Closing Ceremony, Hall D

Startlist Corbeil World Cup 2013

corbeilposter

Schedule

Friday 10th of May:

– 14:00 – 16:00 : All-around (2 apparatus) GROUP A

Corbeil1

– 20:00- 22:30:  All-around (2 apparatus) GROUP B

corbeil2

 

Saturday 11th of May:

– 15:00 – 17:00 : All-around (2 apparatus,) GROUP B

CORBEIL3

– 20:00- 22:30:  All-around (2 apparatus) GROUP A

CORBEIL4

 

Sunday 12th of May:

– 14:30 – 18:00 : Finals and Gala

corbeil5

corbeil6

 

More information:

https://rhythmic-gymnastics.info/2013/04/10/world-cup-corbeil-essonnes-participants/

Information About World Cup Sofia

dundee

Where will it be?

This competition will be celebrated in Sofia, Bulgaria. Rhythmic Gymnastics Dundee World Cup will be held at Arena Armeec Sofia for the third time.

When will it be?

It will be from 4th of May (Qualifications) to 5h of May (World Cup) and Dundee Cup will be on 2nd of May.

Participants and Start Lists:

2nd of May:

Dundee Cup Junior Groups:

BLR

RUS

AUT

SRB

ROU

BUL

POL

FRA

ISR

SUI

AZE

4th of May:

Senior Individuals World Cup Hoop and Ball:

sofiaqualifcations 25 4thmay

sofia qualif 6 4thmay

Senior Individuals World Cup Clubs and Ribbon:

sofiaqualif 25 clubs

sofiaqualif 26

Groups Qualification – World Cup:

sofiagroupsqua

Senior Individuals World Cup Finals:

sofiaindividualfinals

Groups Finals – World Cup:

sofiagroupsfinals

Schedule:

2nd of May

15:30 – 16:00 – Opening ceremony – Dundee Cup

16:00 – 18:15 – Individual Juniors – two apparatus

18:30 – 20:50 – Individual Seniors – two apparatus

4 th of May

10:00 – 11:00 – Groups Qualifications World Cup

11:00 – 11:15 – Medals Ceremony – Dundee Cup

13:00 – 17:50 – Individual Qualifications World Cup

17:50 – 18:30 – Opening Ceremony

5th of May

10:00 – Finals- World Cup

19:00 – 19:30 – Gala Ceremony

19:30 – 20:00 – Medals Ceremony – World Cup

Tickets:

First day of competition: free entrance.

http://arenaarmeecsofia.com/Event/Rhythmic-Gymnastics-Dundee-World-Cup_l.ev_i.363_lang.en.html

Versión en español

¿Dónde se celebra?

Esta competición se disputa en Sofía, Bulgaria. La Copa del Mundo “Dundee” se lleva a cabo en Arena Armeec Sofia por tercera vez.

¿Cuándo se celebra?

Se celebra del 4 de Mayo al 5 de Mayo de 2013 (Copa del Mundo). El Torneo “Dundee” se celebra el día 2 de Mayo.

Participantes y Orden de Salida:

Se adjunta en las tablas anteriores (ver versión en inglés)

Horario:

 2 de Mayo:

15:30 – 16:00 – Ceremonia de apertura Dundee Cup

16:00 – 18:15 – Juniors Individuales, dos aparatos

18:30 – 20:50 – Senior individuales, dos aparatos

4 de Mayo

10:00 – 11:00 – Clasificación conjuntos, Copa del Mundo

11:00 – 11:15 – Ceremonia entrega de Medallas- Dundee Cup

13:00 – 17:50 – Clasificación indivuales, Copa del Mundo

17:50 – 18:30 – Ceremonia de Apertura

5 de Mayo:

10:00 – Finales

19:00 – 19:30 – Gala

19:30 – 20:00 – Ceremonia de entrega de Medallas – Copa del Mundo

Entradas:

El primer día de competición (día 2), la entrada es libre. El resto de los días la entrada ya está disponible:

http://arenaarmeecsofia.com/Event/Rhythmic-Gymnastics-Dundee-World-Cup_l.ev_i.363_lang.en.html

 

Information about World Cup Pesaro

309215_101544026663608_1154730293_n

Where will it be?

This competition will be celebrated in Pesaro, Italy. The closest airport is located in Rimini,

When will it be?

It will be from 26th to 28th of April

Participants:

Seniore Individuals:

worldcuppesaroregistration

Groups

AZE, BLR, BUL, FIN, FRA, GER, ITA, JPN, KOR, POR, RUS(B), SUI, UKR, USA, UZB.

Starting Order:

http://figfront.lx2.sportcentric.com/system/files/6520/original/RG_World_Cup_Pesaro_Draw.pdf?1366274430

Official Website

http://www.rgworldcup-pesaro.it/EN/default.aspx

Tickets:

http://www.adriaticarena.it/en/events/events-detail.html?tx_abaevents_pi1%5Babaevents%5D=399&tx_abaevents_pi1%5BbackPid%5D=1&cHash=352fa7f2cf

Tournament “Citta di Pesaro” Participants ( NO WORLD CUP)

Junior groups:

AUT, AZE, BLR, BUL, CYP, CZE, EST, FIN, FRA, HUN, ISR, ITA, LAT, NOR, POL, RUS, SWI, UZB

Individual seniors:

Maria KADOBINA (BLR)

Neviana VLADINOVA (BUL)

Ksenia JUDEIKIN (CAN)

Elena MILENKOVIC (CZE)

Liana TSEBADZE (GEO)

Julieta CANTALUPPI (ITA)

Giulia PALA (ITA)

Yekaterina SKORIKOVA (KAZ)

Ashleigh O’NEILL (NZ)

Martine Ege VANGSAL (NOR)

Yana KUDRYAVTSEVA (RUS)

Giulia Di LORENZO (SAN MARINO)

Pia ARHAR (SLO)

Cassandra PETTERSSON (SWE)

Aziza MAMADJANOVA (UZB)

Versión en español

¿Dónde se celebra?

Esta competición se celebra en Pesaro, Italia. El aeropuerto más cercano a esta localidad se encuentra en Rimini.

¿Cuándo es?

Se llevará a cabo del 26 al 28 de Abril.

Participantes

Senior individuales

worldcuppesaroregistration

Conjuntos

AZE, BLR, BUL, FIN, FRA, GER, ITA, JPN, KOR, POR, RUS(B), SUI, UKR, USA, UZB.

Orden de salida:

http://figfront.lx2.sportcentric.com/system/files/6520/original/RG_World_Cup_Pesaro_Draw.pdf?1366274430

Sitio web Oficial:

http://www.rgworldcup-pesaro.it/EN/default.aspx

Entradas:

http://www.adriaticarena.it/en/events/events-detail.html?tx_abaevents_pi1%5Babaevents%5D=399&tx_abaevents_pi1%5BbackPid%5D=1&cHash=352fa7f2cf

Torneo “Citta di Pesaro” Participantes:

Conjuntos Junior:

AUT, AZE, BLR, BUL, CYP, CZE, EST, FIN, FRA, HUN, ISR, ITA, LAT, NOR, POL, RUS, SWI, UZB

Seniors Inviduales:

Maria KADOBINA (BLR)

Neviana VLADINOVA (BUL)

Ksenia JUDEIKIN (CAN)

Elena MILENKOVIC (CZE)

Liana TSEBADZE (GEO)

Julieta CANTALUPPI (ITA)

Giulia PALA (ITA)

Yekaterina SKORIKOVA (KAZ)

Ashleigh O’NEILL (NZ)

Martine Ege VANGSAL (NOR)

Yana KUDRYAVTSEVA (RUS)

Giulia Di LORENZO (SAN MARINO)

Pia ARHAR (SLO)

Cassandra PETTERSSON (SWE)

Aziza MAMADJANOVA (UZB)

World Cup Corbeil-Essonnes Participants

Participants:

world up participants

 

 

*Note: Julia Uson, C. Di Batista, Lucille Chalopin, Victoria Filanovsky, Korean Team, Aliya Assymova are no longer attending.

Corbeil-Essonnes World Cup is a F.I.G. category competition that is celebrated in Corbeil, near Paris (France). It is an individual competition (senior), but a few groups also are coming to perform exhibitions.

When will it be?

It will be from Friday, 10th of May to Sunday 12th of May.

Where can I buy tickets?

Before May 3rd, you should send a letter to “Comité d’Organisation Local”  (111 rue Féray 91100 Corbeil-Essonnes) with a formulary of reservation. Tickets are from 14 Euros. Tickets for whole competition cost 70 €. Finals cost 28 €.

How can I contact organization?

Telephone: 01 60 89 40 70 (FRANCE)

Fax: 01 60 89 72 30

E-mail: asce_gym@bbox.fr

Schedule:

Friday 10th of May:

– 14:00 – 16:00 : All-around (2 apparatus)

– 20:00- 22:30:  All-around (second group)

Saturday 11th of May:

– 15:00 – 17:00 : All-around (2 apparatus, second day)

– 20:00- 22:30:  All-around (second group)

Sunday 12th of May:

– 14:30 – 18:00 : Finals and Gala

Versión en español

Corbeil-Essonnes World Cup es una competición categoría F.I.G. que se celebra a las afueras de París (Corbeil-Essonnes) Es una competición para gimnastas individuales senior, aunque también acuden como exhibición conjuntos senior.

¿Cuándo será?

Se celebrará desde el viernes 10 de Mayo hasta el domingo 12 de Mayo

¿Dónde puedo comprar las entradas?

Antes del día 3 de Mayo, se debe enviar un formulario en una carta a nombre de  ”Comité d’Organisation Local”  (111 rue Féray 91100 Corbeil-Essonnes). Las entradas se recogerán en el propio pabellón. Los precios son desde 14 euros (entrada para una parte de un día de competición de concurso general) hasta 28 € las finales y 70 € el abono.

Contacto:

Teléfono: 01 60 89 40 70 (FRANCIA)

Fax: 01 60 89 72 30

E-mail: asce_gym@bbox.fr

Horario:

Viernes, 10 de Mayo:

– 14:00 – 16:00 : Concurso General (2 aparatos)

– 20:00- 22:30:  Concurso General (segundo grupo)

Sábado, 11 de Mayo:

– 15:00 – 17:00 : Concurso General (2 aparatos, segundo día)

– 20:00- 22:30:  Concurso General (segundo grupo)

Domingo, 12 de May0:

– 14:30 – 18:00 : Finales y Gala